
Ett 140-tal deltagare samlades under torsdagen för att lyssna på föreläsningar om civil beredskap, innovation och framtida affärsmöjligheter när höstens första näringslivsfrukost arrangerades.
Temat för morgonen var hur företag och organisationer kan förbereda sig för oväntade händelser och samtidigt bidra till ett mer motståndskraftigt samhälle. Samtalen hölls ihop med hjälp av moderatorn för dagen, Eddie Freij, techlead på Kalmar Science Park.
Anna Flink, säkerhetschef i Kalmar kommun, betonade vikten av att arbeta proaktivt med beredskapsfrågor.
– Gör inte krisen till ett orosmoment, gör den till er framgång och säkerställ modet i organisationen, säger Anna Flink.
Hon lyfte också betydelsen av att både offentliga verksamheter och företag regelbundet övar på olika krisscenarier för att stärka sin förmåga att hantera störningar och upprätthålla viktiga funktioner.
Under frukosten deltog även representanter från Arla, Kalmar Science Park och startupföretaget FlexAir.
Jerker Wahlman, platschef på Arla Foods i Kalmar berättade bland annat om hur ett nätverk av mejerianläggningar bidrar till robusthet samt mjölkgårdarnas betydelse för beredskapen.
Louise Östlund, vd på Kalmar Science Park presenterade begreppet "dual use", produkter och tjänster som har användningsområden både i fredstid och i ett försvars- eller beredskapsperspektiv.
Ett exempel på en dual use-produkt gavs av dagens sista talare Albin Lood från FlexAir. Företaget har utvecklat en lösning för att säkra luftvägar i akuta situationer, en produkt som kan användas både inom sjukvård och i kris- eller beredskapssituationer. Just nu testas produkten bland annat i Frankrike.
Frågor om civil beredskap, hållbarhet, kompetensförsörjning och innovation blir allt viktigare för framtidens företagande. I en föränderlig omvärld krävs nya lösningar, och här spelar det lokala näringslivet en avgörande roll.